Rýchle odosielanie zásielok v Česku a na Slovensku 🚚              Ponúkame kvalitné remeselné chilli omáčky 🔥              Najväčší výber čili omáčok z Hot Ones show a Mr. Kubelík show na jednom mieste 💥

Tu nájdete najčastejšie otázky o chilli omáčkach.

Akú najhorúcejšiu omáčku predávate? 

Najhorúcejšia omáčka v našom obchode je Da Bomb Beyond Insanity Da Bomb je známa z relácie Hot Ones, kde sa usadila na krídle 8 a hostia majú s touto omáčkou najväčšie problémy a spôsobuje im najväčšiu bolesť. V omáčke je pridaný kapsaicínový extrakt, ktorý pikantnosť nakopne. Z neextraktových (prírodných) omáčok to bude jedna z Karma Sauce Burn After Eating a Zach's MurderDeathKill. 

Prečo nemáte pre každú omáčku uvedenú jednotku Scovilleho pálivosti (SHU)?

Bohužiaľ to nie je možné, pretože väčšina výrobcov oficiálne netestuje svoje omáčky na jednotky Scovilleho pálivosti (SHU). A keď výrobcovia na svojich omáčkach uvádzajú skóre SHU, môže to byť dosť zavádzajúce. Vyskúšali sme omáčky s 800 000 SHU, ktoré boli oveľa menej pálivé ako napríklad omáčky so 135 000 SHU. Z týchto dvoch dôvodov je pre nás takmer nemožné radiť ľuďom na základe skóre SHU. To, že je omáčka vyrobená z papriky, ktorá má viac ako 1 milión SHU, neznamená, že samotná omáčka má toľko SHU!

Ako funguje vaša stupnica pálivosti?

Keďže väčšina omáčok nemá oficiálne hodnoty SHU, sami sme vytvorili 6 stupňov pálivosti: 1/5; 2/5; 3/5; 4/5; 5/5; 5+/5. Hoci pálivosť môže byť pre každého iná (každý zažíva pálivosť inak), snažíme sa pomocou týchto stupňov a vlastných skúseností objasniť, ako je čo pálivé. 1/5 je pre začiatočníkov a v tejto kategórii takmer nenájdete žiadnu pálivosť. Od 2/5 - 3/5, kde nájdete príjemne pálivé až pikantné omáčky, prechádzame až k extrémne pálivým 5+/5. Stupeň 5+/5 je extrém a nájdete tu omáčky, ktoré spôsobujú veľkú bolesť a mali by sa používať veľmi opatrne. 

Sú ostré omáčky zdravé?

Väčšina chilli omáčok je veľmi zdravá. Presné informácie o výživových hodnotách nájdete na stránke každého výrobku, ale väčšina pálivých omáčok neobsahuje žiadny alebo obsahuje veľmi málo cukru a/alebo tuku. Dokonca by sme mohli povedať, že používanie chilli omáčok je najzdravšia chuťová prísada, akú môžete použiť. Určite, keď ich porovnáte s niečím, ako je majonéza, kečup alebo (super sladká) chilli omáčka, ktorú nájdete v obchode s potravinami. Tie často obsahujú veľa cukru a/alebo nasýtených mastných kyselín.


Môžem chilli omáčky používať pri varení, alebo sa môžu konzumovať len ako príloha?

Väčšina chilli omáčok sa používa najmä ako príloha. To znamená: jedlo ste už uvarili, dali ste ho na tanier a aby ste mu dodali viac chuti, dáte k nemu chilli omáčku. Podobne ako to môžete urobiť s korením, soľou alebo inými omáčkami, napríklad kečupom. Samozrejme, môžete ich použiť aj pri varení, ale potom omáčka stratí časť chuti. Výnimkou sú extrémne pálivé omáčky, ako napríklad Da Bomb Beyond Insanity. Takéto omáčky sa používajú hlavne (striedmo) pri varení, pretože aj 1 kvapka môže stačiť na ochutenie celého hrnca s jedlom. Priame požitie môže byť pre väčšinu používateľov mimoriadne bolestivé.

Musím chilli omáčky uchovávať v chladničke?

Pre istotu ich môžete skladovať v chladničke alebo na chladnom a tmavom mieste. Len sa uistite, že nie sú neustále na slnku alebo v blízkosti zdroja tepla. Skontrolujte aj fľašu, pretože ak je na nej uvedené "po otvorení chladiť", mali by ste ju po otvorení vložiť do chladničky. My v spoločnosti Saucy vždy odporúčame omáčky po otvorení chladiť v chladničke.

Aká je trvanlivosť horúcich omáčok?

Takmer všetky chilli omáčky obsahujú ako hlavné zložky ocot a feferónky. Vysoká kyslosť octu a kapsaicín v papričkách sú prirodzenými konzervačnými látkami, vďaka ktorým má pálivá omáčka veľmi dlhú trvanlivosť. Napriek tomu výrobcovia takmer vždy uvádzajú na fľaši dátum spotreby. Nezabúdajte, že mnohé fľaše pochádzajú zo Spojených štátov, kde sú uvedené tieto dátumy: mesiac-rok.

Ako môžem zlepšiť svoju toleranciu na ostré jedlá a pálivé omáčky?

Existuje len jeden spôsob: jedzte viac pikantných jedál a častejšie používajte ostré omáčky. Pomôže to vášmu jazyku a zvyšku ústnej dutiny zvyknúť si na pálivý pocit. Keď si zvyknete na určitú úroveň pálivosti, môžete vyskúšať ostrejšie jedlá/omáčky.

Čo mám robiť, ak ma pália ústa?

Bohužiaľ, neexistuje žiadny skutočný liek. Jediné, čo môžete urobiť, je počkať, kým to pominie. Väčšina ľudí povie, že pomáha mlieko, ale to je len dočasné. Keď ho máte v ústach, ochladzuje jazyk a ústa, ale akonáhle ho prehltnete, pálenie sa veľmi rýchlo vráti. Nakoniec budete musieť aj tak počkať, kým pocit zmizne. Čo je však dôležitejšie - skúste si pálenie vychutnať!

Majú extrémne pálivé omáčky vplyv na moje chuťové bunky?

Nie. Zložka v čili papričkách, ktorá ich robí pálivými (kapsaicín), v podstate oklame receptory na vašom jazyku. Vďaka tomu máte pocit, že vaše ústa horia, ale v skutočnosti receptory na jazyku len spúšťajú falošný signál a posielajú ho do mozgu. Bolesť sa tým nezmierni, ale v skutočnosti sa s vašimi chuťovými pohárikmi nič nedeje. Dávajte si však pozor, aby ste sa nedotýkali očí a iných citlivých miest, pretože to potom bude veľmi bolieť.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa dopravy alebo dostupnosti výrobku, kontaktujte nás na adrese info@saucy.cz.