Rýchle odosielanie zásielok v Česku a na Slovensku 🚚              Ponúkame kvalitné remeselné chilli omáčky 🔥              Najväčší výber čili omáčok z Hot Ones show a Mr. Kubelík show na jednom mieste 💥

Pepper X - nová najpálivejšia chilli paprička na svete?

Pepper X je vysoko účinná odroda chilli papričky známa pre svoju extrémnu pikantnosť. Vyvinul ju Ed Currie, tvorca Carolina Reaper, ktorý bol až do predstavenia Pepper X držiteľom Guinessovej knihy rekordov pre najpálivejšiu čili papričku na svete.

Pepper X bola odhalená v roku 2017 a získala významnú pozornosť vďaka svojej mimoriadnej úrovni pálivosti. Podľa laboratórnych testov má priemerné hodnotenie Scoville Heat Unit (SHU) cez 3 milióny SHU, pričom jednotlivé papričky sa merajú ešte vyššie. Pre predstavu, Carolina Reaper má priemerne okolo 1,5 milióna SHU.

Intenzívna pálivosť Pepper X je pripisovaná jej vysokej koncentrácii kapsaicínu, zlúčeniny zodpovedné za pálenie spojené s chilli papričkami. Scovilleova stupnica sa používa na meranie pálivosti paprík, pričom vyššie hodnotenie SHU znamená väčšiu pálivosť.

Pepper X má jedinečný vzhľad, vyznačuje sa vráskavou a hrboľatou pokožkou, ktorá začína zelene a nakoniec dozrieva do žiarivo červenej farby. Jedná sa o hybridnú papriku vzniknutú krížením dvoch výnimočne pálivých odrôd chilli papričiek.

Je dôležité si uvedomiť, že Pepper X je extrémne pálivá a neodporúča sa pre neskúsených jedákov chilli. Konzumácia tejto papričky môže spôsobiť intenzívne pocity pálenia, potenia a dokonca aj fyzické nepohodlie. Obvykle sa používa striedmo pri varení alebo sa pridáva do pálivých omáčok pre tých, ktorí majú radi extrémnu pálivosť.

Pepper X významne zasiahla do komunity milovníkov chilli papričiek, pričom mnoho nadšencov chilli a milovníkov pikantného túži zažiť jeho ohnivú silu. Vzhľadom na jej relatívnu vzácnosť a problémy spojené s jej pestovaním však Pepper X nemusí byť ľahko dostupná na bežných trhoch.