Rýchle odosielanie zásielok v Česku a na Slovensku 🚚              Ponúkame kvalitné remeselné chilli omáčky 🔥              Najväčší výber čili omáčok z Hot Ones show a Mr. Kubelík show na jednom mieste 💥

Pepper X je oficiálne najpálivejšou papričkou na svete! - Guinness World Records

Pepper X sa prebojovala do knihy rekordov ako nová najpálivejšia paprika na svete, uviedla v pondelok Guinnessova kniha rekordov.

Ed Currie, expert na chilli papričky, ktorý krížil a pestoval Pepper X, predtým prekonal rekord v najpálivejšej papričke na Zemi pred desiatimi rokmi s Carolina Reaper. Currie vyšľachtil Pepper X už pred rokmi, ale nešiel hneď s kožou na trh, povedal vo videu First We Feast zverejnenom v pondelok na YouTube. Povedal, že mal Pepper X v zálohe pre prípad, že by iní pestovatelia vydali niečo pálivejšie ako Carolina Reaper. Keď sa nikto nehlásil, rozhodol sa predviesť Pepper X.

"Toto je vyvrcholenie množstva práce mnohých ľudí," povedal Currie vo videu First We Feast. "Ľudia hovorili, že to nejde, nazvali nás klamári a my sme im dokázali, že Pepper X je najpálivejšia paprika na svete, oficiálne potvrdené z Guinness."

Čo sú jednotky Scoville Heat Units?
Pálivosť papriky sa určuje podľa toho, koľko kapsaicínu obsahuje, pričom pálivosť vyjadruje nástroj zvaný Scovilleova škála. Farmakológ Wilbur Scoville vynašiel stupnicu v roku 1912. Meria, koľko vody je potrebné na nariedenie papriky, než jej pálivosť už nie je cítiť.

Pepper X bola testovaná na Winthrop University v Južnej Karolíne. Priemerné hodnotenie bolo 2 693 000 Scoville Heat Units. Pre porovnanie, Carolina Reaper má priemerne 1,64 milióna Scoville Heat Units a Jalapeno je okolo 3 000 až 8 000 Scoville Heat Units. Habanero obvykle presiahne ľahko 100 000.

Ako Ed Currie vytvoril Pepper X?

Currie začal pestovať čili papričky ako koníček a nakoniec sa začal venovať ich pestovaniu na plný úväzok. V 90. rokoch vypestoval 800 rastlín papričiek „na každom centimetri svojho domova a domovov rodiny, priateľov a susedov“, uvádza jeho web Puckerbutt Pepper Company.

Currie pestoval Pepper X na svojej farme viac ako desať rokov. Skrížil ju s niektorými zo svojich najpálivejších papričiek, aby zvýšil obsah kapsaicínu.

"Keď sme túto papričku vyšľachtili, prvá vec, ktorú sme hľadali, bolo niečo, čo by zvýšilo úroveň pálivosti na to, čo sme si mysleli, že bude maximum, a druhá vec bola chuť," povedal Currie pre First We Feast.

Súčasťou vývojového procesu bola aj ochrana Pepper X. Currie povedal, že sa ju ľudia snažili ukradnúť už roky.

Pepper X je považovaný za proprietárnu papriku, takže papričky a semená sa podľa tlačovej správy nebudú vôbec predávať. Jediný spôsob, ako ju práve teraz ochutnať, sú štipľavé omáčky z Pepper X.

Currie už podľa Guinessovej knihy rekordov pracuje na svojej ďalšej potenciálnej rekordnej papričke.