Rýchle odosielanie zásielok v Česku a na Slovensku 🚚              Ponúkame kvalitné remeselné chilli omáčky 🔥              Najväčší výber čili omáčok z Hot Ones show a Mr. Kubelík show na jednom mieste 💥

Bhut Jolokia (Ghost pepper)

Bhut Jolokia, známa tiež ako Ghost pepper, je extrémne pálivá chilli paprička pochádzajúca z Indie a Bangladéša. Základné informácie o Bhut Jolokia:

Bhut Jolokia sa primárne pestuje v severovýchodnej oblasti Indie, vrátane štátov Assam, Nagaland a Manipur, a tiež v Bangladéši. Medzinárodné uznanie si získala pre svoju výnimočnú pikantnosť.

Bhut Jolokia držala v roku 2007 Guinessov svetový rekord za najpálivejšiu čili papričku na svete. Má výnimočne vysoké namerané hodnoty Scoville Heat Unit (SHU) v rozmedzí od 800 000 do viac ako 1 000 000 SHU. Je však dôležité si uvedomiť, že úroveň pálivosti sa môže líšiť v závislosti od podmienok pestovania.

Paprika Bhut Jolokia je obvykle oranžová alebo červená, keď je zrelá a má trochu vráskavý vzhľad. Papriky sú stredne veľké až veľké a majú tvar podobný ako u habanera.

Napriek vysokej pálivosti je Bhut Jolokia známa pre svoj jedinečný chuťový profil, ktorý zahŕňa ovocné a kvetinové tóny. Pálivosť je však tak extrémna, že pre mnoho ľudí môže byť náročné oceniť aj jej výbornú chuť.

Bhut Jolokia sa pri varení používa striedmo kvôli svojej extrémnej pikantnosti. Často sa pridáva do chutney, nakladanej zeleniny a štipľavých omáčok, čím dodáva pokrmom poriadnu silu. Niektorí ľudia ju používajú aj na výrobu extraktov na výrobu extrémne štipľavých omáčok.

V Indii, najmä v severovýchodných štátoch, sa Bhut Jolokia používa nielen v kuchyni, ale hrá aj úlohu v miestnych kultúrnych praktikách a festivaloch. Stala sa symbolom regionálnej identity.

Rovnako ako ostatné čili papričky, Bhut Jolokia obsahuje kapsaicín, ktorý je spájaný s rôznymi zdravotnými prínosmi, vrátane potenciálnej úľavy od bolesti, zlepšenie metabolizmu a kardiovaskulárnych prínosov. Nadmerná konzumácia extrémne pálivých paprík však môže viesť k nepriaznivým účinkom a preto sa to s nimi nesmie preháňať.

Bhut Jolokia získala medzinárodnú pozornosť ako jedna z najpálivejších chilli papričiek na svete. Jej extrémna pálivosť z nej urobila obľúbenú voľbu medzi nadšencami chilli, ktorí hľadajú pekelný kulinársky zážitok.

Omáčky čo obsahujú Ghost pepper kúpite tu.