Rýchle odosielanie zásielok v Česku a na Slovensku 🚚              Ponúkame kvalitné remeselné chilli omáčky 🔥              Najväčší výber čili omáčok z Hot Ones show a Mr. Kubelík show na jednom mieste 💥

Ako žať a skladovať chilli semienka

Výber a ukladanie semien z vašich najlepšie produkujúcich rastlín chilli papričiek alebo úrody iných ľudí vám umožní pestovať sadenice lepšie pripravené pre dobrý rast vo vašom mikroklímy. Dokonca aj u paprík rovnakej odrody sa niektoré rastliny prispôsobia klíme a budú fungovať lepšie ako iné.

Pokiaľ je to možné, hľadajte papriky označené ako heirlooms (dedičné) alebo voľne-opeľované, pretože iba tie produkujú semená verné materskej rastline. Ako každý rok vyberáte semená, postupne tak tvoríte najsilnejšiu genetickú líniu pre vašu záhradu, čo nakoniec vedie k väčšej úrode a lepšej chuti papričiek.

Ak však ešte len začínate, je dôležité celý proces dokončiť, aby ste si vybudovali zručnosti potrebné na produkciu vlastných zberov. Je veľa zábavy, ktorú si môžete užiť pri správe vlastnej záhrady, skúmaní rastlín, hľadaní najlepších paprík a plánovaní, ako sa rok čo rok zlepšovať. Najväčší pocit spokojnosti budete mať práve s použitím výhradne vlastných zásob na výrobu chutných omáčok, sals a akejkoľvek inej aplikácie, ktorú chcete!

Veci, ktoré budete potrebovať:

Nôž
Miska
Papierový tanier
Papierové uteráky
Vzduchotesná nádoba


Varovanie:
Pri manipulácii s feferónkami a ich semenami používajte rukavice. Oleje z čili papričiek môžu dráždiť pokožku alebo oči.


Postup:
Papriky zberajte potom, čo získajú plnú zrelú farbu, obvykle tmavo červenú, a šupka sa začne vrásčiť. Papriky musia preriadne dozrieť, aby sa vyvinuli životaschopné semená.

Papričku rozpolíme čistým nožom. Z oboch polovičiek papriky vyklepte semienka a vložte ich do misky. Všetky semienka, ktoré priľnú na dužine odstráňte prsty. Odstráňte všetky kúsky papričky, ktoré spadli do misky, aby tam zostali iba semená.

Na tanier dajte papierovou utierkou. Semienka rozprestrite na utierku v jednej vrstve a semená rozmiestnite tak, aby sa navzájom nedotýkali.

Tanier umiestnite na suché, dobre vetrané miesto mimo priameho slnečného svetla. Nechajte semená schnúť asi jeden až dva týždne. Vymeňte papierovú utierku, pokiaľ zvlhne než semená uschnú.

Suché semená premiestnite do vzduchotesnej nádoby. Označte nádobu odrodou chilli papričky, mesiacom a rokom zberu. Semienka skladujte na tmavom, chladnom a suchom mieste, až do jarnej výsadby.


TIP
Chladnička poskytuje semenám chilli správnu skladovaciu teplotu, ktorá im pomáha zostať životaschopná.